Yazılar

WordPress’teki yazılar ve sayfalar kısmının mantığını Yazılar vs. Sayfalar‘da anlatmıştık. Şimdi Yazılar bölümünün kullanılmasına değineceğiz.

WordPress’i kurduğumuzda “Merhaba dünya!” başlıklı örnek bir yazımız geliyor. WordPressimizdeki bütün yazıları bu bölümden görebiliriz.

WordPress Yazılar
WordPress Yazılar

Herhangi bir içerik eklemeden önce Yazılar bölümümüzü tanıyarak başlayabiliriz. Böylelikle ileride bizlere zaman kazandıracak birçok özelliğin varlığından haberdar olabiliriz.

Ekran Tercihleri

WordPress’in bütün bölümlerinde (Yazılar, Sayfalar, Ortam vs.) bulunan bir özelliktir. Bulunduğu bölüme göre farklı özelliklere imkân verebilir. Ekrandaki sütunları, gösterilecek yazı adedini ve görünüm modunun değiştirilmesini sağlayan ekran tercihlerinin bulunduğu bölümdür.

Ekran Tercihleri
Ekran Tercihleri

Sütunlar

Ekrandaki sütunları gizlemek için kullanılan ekran tercihidir. Herhangi bir tanesi kaldırıldığında alttaki ilgili bölüm anında gizlenir.

Sayfalama

Bir sayfada kaç tane yazının listeleneceğinin bilgisini tutan ekran tercihidir. Çok içeriğimiz olduğunda tadından yenmeyen bir hâl almaktadır. 100 ve üstü değerlerde WordPress’iniz yavaşlayabilir. Anlık güncellemeleri ve değişiklikleri yapmanız için birebirdir. Ama sürekli 100 ve üstü değerde kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Görüntüleme Modu

Yazıların nasıl listeleneceğinin bilgisini tutan ekran tercihidir. Yukarıda gördüğünüz listeleme türü Listeleme görünümü’dür.

Örnek

Ekran tercihleri ile örnek uygulama

Mesela yukarıdaki örnekte Sütunlar bölümünden EtiketlerYorum ve Tarih bölümü çıkarttık ve Görünüm modunu Alıntı Görünümü yaptık. Göründüğü üzere ekranımızın görünümü değişti :)

Yardım

İlgili bölüm ile ilgili yardım metinlerinin bulunduğu bölümdür. Tıklanıldığında aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

WordPress Yazılar Yardım
WordPress Yazılar Yardım

İlgili bölümle ilgili bilginiz olmasa bile buradaki yazılan içeriklerle detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylelikle ilgili bölümün özelliklerini ve açıklamalarını okuyabilirsiniz.

Yeni Ekle

Yeni Ekle

İlgili bölümde bulunan içeriğe göre yeni bir içerik eklenmesinde kullanılan butondur. Yeni Ekle denildiğinde Yazılar bölümünde olduğumuz için yeni yazı ekleme penceresi açılacaktır.

Yayımlama Tipi

WordPress Yayımlama Tipi

Bu bölüm içeriklerin türüne göre filtreleme yapabilmemizi sağlayan bölümdür.

Tüm

Aktif olarak eklenen bütün içeriklerin gösterildiği varsayılan ekrandır. Bu bölüm seçildiğinde Taslak ve Özel türünde paylaşılan içeriklerde görünmektedir.

Yayımlanmış

Yayınlanmış içeriklerin gösterildiği bölümdür. Bu bölümde yayımlanmış içerikler hariç herhangi bir içerik görülmez.

Çöp

Çöpe atılmış içeriklerin gösterildiği bölümdür.

Toplu İşlemler

WordPress Toplu İşlemler

Seçilen içeriklere toplu olarak uygulanan bir özelliktir. En çok çöpe göndermek istediğimiz içeriklerde kullanılır. Çöpe göndermek istediğimiz içerikleri seçip toplu halde uyguladığımızda seçtiğimiz içerikler çöpe gidecektir.

Filtreleme

WordPress Filtreleme

Yayınladığımız içerikleri tarihlerine ve kategorilerine göre filtreleyebildiğimiz bölümdür.

Yazılarda Ara

WordPress Yazılarda Ara

Var olan içeriklerimizi aramak için kullanılan bölümdür. Arama kutusuna yazıyla ilgili kelime veya kelimeler yazabilirsiniz.

Yazı Özellikleri

WordPress Yazı Özellikleri

İlgili bir yazının üzerine geldiğimizde çıkan özellikler bölümüdür.

Düzenle

Tıklanıldığında ilgili yazının düzenleme ekranı açılır ve yazı düzenlenir. Açıldığında böyle bir düzenleme ekranı çıkar.

Hızlı Düzenle

Daha hızlı düzenleme yapmamızı sağlayan bir özelliktir. Düzenleye nazaranla daha hızlı ve sonuç odaklı çalışır. Tıklanıldığında aşağıdaki gibi bir alt ekran açılır. Ve ilgili değişiklikler buradan yapılarak Güncelle denildiğinde güncellenir.

WordPress Hızlı Yazı Düzenleme

Çöp

Tıklanıldığında ilgili içerik Çöpe taşınır.

Görüntüle

Tıklanıldığında içerik sitede görüntülenir. Tıklanıldığında böyle görüntülenir (Yeni kurulan WordPress’lerde).