Yazılar vs. Sayfalar

WordPress’e yeni başlayanlar Yazılar ve Sayfalar bölümünü çok karıştırmaktadır. Öncelikle Yazıları ve Sayfaları ayrı ayrı anlatmak yerine, ikisinin tam olarak neler yaptığını anlatmamız WordPress’e başlamamız için çok doğru bir adım olacaktır.

Yazılım mimarisine göre WordPress’de Yazılar ve Sayfalar bölümleri temelde aynı işleve sahiptir. Bu konuya çok fazla girmeyip kafanızın karışmaması için yüzeysel geçiyoruz.

Arasındaki farkları anlamak için bir örnek üzerinden gitmemiz daha iyi olacaktır. Ana Sayfa, Hakkımızda, Haberler ve İletişim sayfalarının olduğu 4 bölümden oluşan bir web sitemizin olduğunu düşünelim. Sayfalarımızı Sayfalar bölümünden ekliyoruz. Toplamda dört sayfamız olacaktır. Haberler sayfamızın içerisine haliyle günlük veya haftalık olarak yazılar eklememiz gerekecektir. Yani bu haberleri temsil eden yazılardan oluşmaktadır. Bunları ise Yazılar bölümünden ekliyoruz. Kısaca süreklilik arz eden içerikleri Yazılar bölümünden, sabit içerikleri ise Sayfalar bölümünden oluşturuyoruz.

WordPress’de kullanım olarak Yazılar ve Sayfalar bölümlerini bu şekilde düşünebilir ve ona göre projeler geliştirebilirsiniz.

WordPress Yazılar
WordPress Yazılar
WordPress Sayfalar
WordPress Sayfalar