Yerel Bilgisayardan Sunucuya Taşıma (Bilgisayar’dan Hosting’e)

Sayfadaki tanımları daha iyi anlayabilmemiz için var olan sitemiz üzerinden anlatım yaptık. wprehberi.com = siteadi.com, localhost/wprehberi.com = localhost/siteadi.com olarak düşünebilirsiniz.

Sunucudan Yerel Bilgisayara Taşıma (Hosting’den Bilgisayara) yazısındaki işlemlerin tersini gerçekleştireceğiz.

Taşıma işlemine başlamak için ilk önce WP Migrate DB eklentisini WordPress’e indirip, etkinleştiriyoruz.

Araçlar > Migrate DB bölümünden eklentinin ayar sayfasına geliyoruz.

Bu bölüm 2 kısımdan oluşmaktadır. Find ve Replace. Aslında çalışma mantığı çok basittir. Veritabanındaki tanımlamaları teker teker değiştirmektense bu eklenti sayesinde çok kolay bir şekilde bunu yapabiliyoruz. Find bölümüne yazılanları Replace bölümündekilerle değiştirmektedir.

Sunucudan Yerel Bilgisayara Taşıma (Hosting’den Bilgisayara) adresindeki işlemlerin tersini yapıyoruz.

*Daha önce sunucuya WordPress nasıl kurulacağını ilgili yazımızdan öğrenmiştik. Bilmeyenler ilgili yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

Sunucumuza tekrardan taşımak istediğimizde //localhost/wprehberi.com yerine //wprehberi.com yazıyoruz. Kullanılan sunucun dosya yolu /home/wprehbericom/public_html/ oluğundan 2. satırına böyle bir tanımlama yapıyoruz.

*Kullandığınız sunuculara göre bu dosya yolu değişiklik gösterebilir. Eğer dosya yolunu bilmiyorsanız. Çalışan WordPress sitenize WP Migrate DB eklentisini kurup ayarlar sayfasından öğrenebilirsiniz.

Sonrasında bu ayarı ileride de kullanacağımızı düşünerek kaydetmek için Save Migration Profile’e Canlı Sitemiz adı altında kayıt ediyoruz.

wordpress-migrate-db-kullanimi-2

Ve veritabanı dosyalarını bilgisayarımıza indirdik.

Çalışan sitemizin veritabanı olduğundan veritabanı yönetim bölümüne giriyoruz (Eğer bu bölüme nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız, sunucu yetkilileriyle görüşünüz).

Herhangi bir ihtimale karşı sitemizin yedeğiniz alıyoruz.
Kullanılan veritabanımızı seçip dışarı aktar bölümüne geliyoruz.

phpmyadmin-disa-aktarma

Biçim bölümünden SQL‘i seçip, Git‘e basıyoruz.

phpmyadmin-disa-aktarma-2

SQL dosyamız indi. İndirilen dosyayı her ihtimale karşı saklıyoruz.

Sonra veritabanımızın yapı bölümüne geliyoruz.

phpmyadmin-tablolari-silmek

Mevcut olan bütün tablolarımızı sileceğiz. Bunun için Tümü Seçiyoruz. Sağ taraftan işlemler bölümünden Kaldır‘ı seçip, açılan ekrandan Evet diyerek tabloların silinmesini sağlıyoruz (Dikkat bu işlem yapılmadan önce yukarıdaki gibi SQL yedeğinizi almanızı tavsiye ederiz).

Kullandığımız veritabanının İçeri Aktar bölümüne geliyoruz.

phpmyadmin-ice-aktarma

İndirilen veritabanı dosyasını Dosya Seç bölümünden seçip, Git‘e basarak içeri aktarıyoruz. Artık veritabanımız kullanıma hazır!

Şimdi sitenin dosyalarını güncellememiz için C:\xampp\htdocs\wprehberi.com‘a giriyoruz. wp-config.php hariç bütün dosyalarımızı FTP ile çalışan sitemize atıyoruz.

Artık sitemiz hazır. Yerel bilgisayarda yaptığımız bütün değişiklikler artık canlı sitemizde yani örnek olarak gösterdiğimiz wprehberi.com‘da yayında. Ama menülerine ve bağlantılarına tıkladığınızda sayfaların çalışmayacağını göreceksiniz. Çünkü ufak bir ayarın daha yapılması gerekiyor.

http://wprehberi.com/wp-admin yazıp, var olan kullanıcı bilgilerimizle yönetim paneline giriyoruz. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bölümüne gelip, kaydet’e tıklıyoruz.

Artık sitemiz tam anlamıyla çalışıyor!