Sunucudan Yerel Bilgisayara Taşıma (Hosting’den Bilgisayara)

Sayfadaki tanımları daha iyi anlayabilmemiz için var olan sitemiz üzerinden anlatım yaptık. wprehberi.com = siteadi.com, localhost/wprehberi.com = localhost/siteadi.com olarak düşünebiliriz.

Taşıma işlemine başlamak için ilk önce WP Migrate DB eklentisini WordPress’e indirip, etkinleştiriyoruz.

Araçlar > Migrate DB bölümünden eklentinin ayar sayfasına geliyoruz.

Bu bölüm 2 kısımdan oluşmaktadır. Find ve Replace. Aslında çalışma mantığı çok basittir. Veritabanındaki tanımlamaları teker teker değiştirmektense bu eklenti sayesinde çok kolay bir şekilde bunu yapabiliyoruz. Find bölümüne yazılanları Replace bölümündekilerle değiştirmektedir.

*Daha önce yerel bilgisayara WordPress’in nasıl kurulacağını ilgili yazımızdan öğrenmiştik. Bilmeyenler ilgili yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

Yerel bilgisayarımıza localhost/wprehberi.com adında bir kurulum yapmak istediğimiz için Replace bölümüne //localhost/wprehberi.com yazıyoruz. Xampp kullandığımız için dosya yolu C:\xampp\htdocs\wprehberi.com olduğundan 2. satırına böyle bir tanımlama yapıyoruz.

*Kullandığınız yerel sunuculara (localserver) göre bu dosya yolu değişiklik gösterebilir.

Sonrasında bu ayarı ileride de kullanacağımızı düşünerek kaydetmek için Save Migration Profile’e Yerel Sitemiz adı altında kayıt ediyoruz.

wordpress-migrate-db-kullanimi-2

Ve veritabanı dosyalarını bilgisayarımıza indirdik.

Bir tane veritabanına ihtiyacımız olduğundan wprehberi.com adında bir tane veritabanı oluşturuyoruz. Eğer veritabanı oluşturmayı bilmiyorsanız  PhpMyAdmin ile Veritabanı Oluşturulması adresindeki yazımızdan veritabanını nasıl oluşturacağımıza bakabilirsiniz.

Oluşturduğumuz wprehberi.com veritabanının içine girerek İçeri Aktar bölümüne geliyoruz.

phpmyadmin-ice-aktarma

İndirilen veritabanı dosyasını Dosya Seç bölümünden seçip, Git’e basarak içeri aktarıyoruz. Artık veritabanımız kullanıma hazır!

Şimdi sitenin geri kalan dosyalarını bilgisayarımıza indirmeye geldi. FTP’imize erişip, var olan bütün dosyaları sitemizin yerel adresine C:\xampp\htdocs\wprehberi.com‘a indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyaların ana dizininde bulunan wp-config.php dosyasını bir not defteri/editör yardımıyla açıyoruz. Ve oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini ilgili tanımlamalarla değiştiriyoruz.

define('DB_NAME', 'wprehberi.com'); // Yeni oluşturduğumuz veritabanı

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define('DB_USER', 'root'); // Yeni oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı adı

/** MySQL veritabanı parolası */
define('DB_PASSWORD', ''); // Yeni oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı şifresi

/** MySQL sunucusu */
define('DB_HOST', 'localhost'); // Sunucu adresi

Tarayıcımızın adres satırına http://localhost/wprehberi.com yazdığımızda sitemizin çalışacağını göreceksiniz. Ama menülerine ve bağlantılarına tıkladığınızda sayfaların çalışmayacağını göreceksiniz. Çünkü ufak bir ayarın daha yapılması gerekiyor.

http://localhost/wprehberi.com/wp-admin yazıp, var olan kullanıcı bilgilerimizle yönetim paneline giriyoruz. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bölümüne gelip, kaydet’e tıklıyoruz.

Artık sitemiz yerel bilgisayarımızda sorunsuz çalışacaktır! http://localhost/wprehberi.com/ yazarak sitenizde değişiklikler yapabilirsiniz.