Blog Nedir?

Blog insanların kendi istekleri doğrultusunda, istedikleri konuların üzerinde durduğu günlüğe benzeyen internet sitelerine denir. İngilizce’de “web” ve “blog” kelimelerinden oluşan weblog kelimesinin kısaltılmış adıdır. Türkçe’de ise kabul görmüş bir karşılığı bulunmamaktadır. Çeşitli isimler önerilse de tam olarak bir karşılık niteliğinde değildir. Türk Dil Kurumu da henüz blog kelimesine karşılık önermemiştir.

Blog, genellikle son yazılan yazıların ön planda olduğu, geçmişe yönelik sıralanan yazı ve yorumlar bütünlülüğüdür. Çoğunlukla her yazının üst kısmında yazar, yazılış tarihi vb. gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu şekilde paylaşıma sunulan yazılar, okuyucuların yorumlarıyla zenginlik kazanmaktadır.

Bloglar belirli bir konuya ya da bütün olaylara odaklanabilir. Birçok blog belirli konu başlığı üzerinde yazılarını yayımlamaktadır. Bazıları ise kişisel günlükler olmakla beraber, yazarın günlük hayatından derlemeler ve güncel konular üzerinde durulan bloglardır.

Günümüzden geriye doğru gittiğimizde ve blog tarihine baktığımızda, önceden bloglar elle yazılıp güncellenirken, günümüzde ise blog tutmak için özel yazılmış sistemler kullanılmaktadır. Bu yazılımları bazen bir blog sağlayıcının sitesinde görebilirken, bazen de kullanıcıların kendi sunucusuna kurup çalıştırdıklarını görürüz.